Girona – zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.
Prowincja Girona (Provincia de Gerona) to region Katalonii, któremu wierny od urodzenia aż do śmierci pozostał jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów ubiegłego stulecia – Salvador Dalí.
Z pewnością nie należy pomijać zwiedzania stolicy prowincji – miasta Gerona (cat. Girona). Jej panoramę najlepiej podziwiać z wąskich i bardzo wysokich murów zamykających z jednej strony jego starą część. Zdecydowanie wyróżnia się wtedy wieża powstałej w XI wieku katedry Catedral de Santa María reprezentującej wiele stylów architektonicznych
z przewagą gotyku.
Miasto można również podziwiać
z brzegu rzeki Oñar, skąd zobaczymy kolorowe konstrukcje domów z fasadami wznoszącymi się bezpośrednio nad taflą wody. Girona posiada zabytki innych kultur niż chrześcijańska: dzielnicę żydowską La Judería czy też łaźnie arabskie Baños árabes.
OKOLICE GIRONY
Podróż z Girony w kierunku zachodnim zaprowadzi nas do średniowiecznego miasteczka Besalú. Głównym zabytkiem miejscowości jest ufortyfikowany most nad rzeką Fluviá pochodzący z XII wieku. Wyjątkowo cenne są tutaj klasztor Monasterio de San Pedro z X wieku, dzielnica żydowska wraz z łaźniami oraz inne pochodzące ze średniowiecza budowle.
Przemieszczając się w stronę Olot natrafimy na powulkaniczne, zielone wzgórza na terenie Parque Natural de la Zona Volcánica de La Garrocha. Oddalając się dalej na zachód prowincji dotrzemy do miejscowości Ripoll z bezcennym klasztorem Monasterio de Santa María, którego historia powstania sięga 880 roku. Jego wczesnoromańską architekturę reprezentuje najdobitniej portyk przedstawiający sceny ze Starego Testamentu oraz rozległy, dwupiętrowy krużganek.
Udając się w leżące nieco dalej na północ od Ripoll wyższe partie wschodnich Pirenejów warto zatrzymać się w malowniczej wiosce Beget, gdzie oprócz wspaniałych krajobrazów czeka na zwiedzających XII-wieczny romański kościół Iglesia de San Cristobal (cat. Església de Sant Cristòfol) z polichromowanym ołtarzem głównym z tego samego okresu.
W obrębie samego Costa Brava znajdziemy kilka interesujących, związanych z historią starożytną miejsc. Najstarszymi zabytkami może pochwalić się La Escala (cat. L’Escala). W obrębie miejscowości znajdują się ruiny miasta pochodzącego z czasów greckich – Ampurias (cat. Empuries). Tutejsze wykopaliska wskazują na powstanie rozmaitych budowli w okolicach 575 r p.n.e. W Ampurias zachowanych jest kilka elementów architektonicznych pochodzących z czasów panowania Imperium Rzymskiego.
Rosas (cat. Roses) to największe miasto na wybrzeżu, które w związku z jego licznymi walorami zwiększyło populację swoich mieszkańców w wyjątkowo dynamiczny sposób. W 1950 roku liczyło zaledwie około 2.700 osób, na początku obecnego tysiąclecia prawie 13.000, a obecnie zamieszkuje tutaj prawie 20.000. Oprócz rybackiego portu, mariny, długiej piaszczystej plaży przyciąga wyborną kuchnią (do niedawna znajdowała się tutaj będąca uznawaną przez kilka kolejnych lat za najlepszą restaurację na świecie – El Bulli, aktualnie zamknięta przez właściciela, słynnego szefa kuchni Ferrána Adriá). Ponadto w Rosas można odwiedzić cytadelę z XVI wieku, w której mieści się muzeum z miejscowymi wykopaliskami pochodzącymi ze starożytnych epok. Miasto zawdzięcza swoją popularność również atrakcyjnemu położeniu. Znajduje się tuż obok przylądka Cabo de Creus (cat. Cap de Creus), leżącego w granicach wyjątkowo malowniczego parku krajobrazowego, Cap de Creus to najdalej wysunięty na wschód punkt Półwyspu Iberyjskiego.
Na samym skraju przylądka znajduje się słynne Cadaqués. Poza mającym tutaj swoją rodzinną posiadłość Salvadorem Dalí natchnienia w tym urokliwym miasteczku szukali tacy artyści jak Pablo Picasso czy Joan Miró. Trudno nie wprowadzić się w artystyczny nastrój spacerując labiryntem białych uliczek starego miasta. Do budynków wartych uwagi należy kościół parafialny Iglesia de Santa María (jego budowę zainicjowano w połowie XVI wieku, szczyci się wspaniałym ołtarzem barokowym) oraz muzeum Casa Museo Salvador Dalí (w miejskiej zatoczce Portlligat). W północnej części przylądka Cap de Creus znajduje się jeszcze jedno miejsce godne uwagi – opactwo benedyktyńskie Monasterio de San Pedro de Roda (San Pere de Rodes). Potężnych rozmiarów romański klasztor pochodzi z IX wieku, a w jego historię wplecione są legendy o losach relikwii apostoła Św. Piotra. Ze wzgórza, na którym znajduje się świątynia rozciąga się wspaniały widok na morski krajobraz wokół przylądka. W okolicy znajdziemy również ruiny zamku Castillo de San Salvador de Verdera.
Miłośnicy sztuki Salvadora Dalí nie powinni przegapić wizyty w mieście jego narodzin
i śmierci – Figueras (cat. Figueres). Już sam kształt budynku Teatro-Museo Dalí świadczy o tym, że wewnątrz czekać będzie na zwiedzających niecodzienna ekspozycja. Artysta w swoim testamencie rozdysponował swoje najciekawsze prace pomiędzy muzeum w Figueras oraz Museo Reina Sofía w Madrycie. Znajdują się tam nie tylko jego obrazy, ale także przedziwne rzeźby, meble, kompozycje przestrzenne oraz murale.